2018 metų rugpjūčio 17 d. 
 Pradžia   Forumai   Straipsniai   Statistika   Top 10   Rekomenduojam! 
 Meniu
Pradžia
Forumai
Straipsniai
Nuorodos
Statistika
Top 10
Rekomenduojam!
Kalendorius

 Fotogalerija
Dakulis
Dakulis

- Paveiksliukai

 Paieška
(straipsniuose)
Išplėstinė paieška

 Mano Fauna
Pagalba
Naujas narys
Prisijungti

 Kas naršo
Svečiai: 128
Nariai: 0

 Kontaktai ir info
O_o
Webmaster email

Šitos nesąmonės išlaiko mano puslapius:

 Lobiai
Žodynas
Grafinė medžiaga
Referatai
Video: 1, 2
Kryžiukai nuliukai
Iliustracijos ir fotkės

Nuorodos:
Savel Blog
Parama
Savel Dienoraštis
B C D

PLACEHOLDER

 

 Straipsniai >>> Šunys
6 savaičių mitas
Šunys: 2012 metų gruodžio 5 d. parašė tati
 
Šunys Paruošta pagal Dr. Ed Bailey straipsnį “Another look at the 49th day” žurnale Gun Dog Magazine, 1994 m.  

1965 metais Jungtinėse Amerikos valstijose John Paul Scott ir John Fuller išleido knygą “Genetics and the Social Behavior of the Dog” (Šuns genetika ir socialinė elgsena), kuri 1974 m. buvo išleista pakartotinai kitu pavadinimu – “Dog Behavior: the Genetic Basis” (Šuns elgsena: genetinis apgrindas). Šioje knygoje apibendrintas daugiau nei 20 metų trukęs šuns socializacijos procesų studijavimas, atliktas Roscoe B. Jackson Memorialinėje Laboratorijoje (Roscoe B. Jackson Memorial Laboratory) Bar Harbor mieste, Meino valstijoje. Atliktas didžiulis tyrimas, apimantis beveik penkis šimtus kelių veislių šunų – šiurkščiaplaukiai foksterjerai, kokerspanieliai, basendžiai, šelčiai, bigliai bei kokerspanielių ir basendžių mišrūnai. J.P. Scott buvo pirmaujantis gyvūnų elgsenos specialistas, J. Fuller - genetikas, domėjęsis genetikos įtaka elgsenai. Be būsimų knygos bendraautorių tyrime dirbo daug studentų, besidominčių gyvūnų, ypač šunų, elgsena.
Vienas tyrimo metu padarytas atradimas yra ypatingai svarbus 6 savaičių laikotarpio mitui – tos pačios vados šuniukų išsivystymo amžius gali skirtis savaite abiem kryptimis, nors jie visi gimė kelių valandų bėgyje. Apvaisinimo laikas gali skirtis dviem ar trim dienomis dėl superfetacijos, be to, apvaisintos kiaušialąstės implantacija gimdoje gali įvykti po dar dviejų ar trijų dienų. Vystymosi svyravimams taip pat turi įtakos embriono vieta gimdos raguose, jo aprūpinimas krauju, vystymosi sulėtėjimai ar pagreitėjimai, įvairūs gimdymo proceso uždelsimai. Taipogi skiriasi pogimdyminis vystymasis, ypač pirmomis keliomis savaitėmis. Tai reiškia, kad kai šuniukas sulaukia 42 dienos (6 savaičių), vystymosi atžvilgiu jis gali būti nuo 35 iki 49 dienų amžiaus. Būtent šis nervų sistemos, fiziologinis ir fizinis vystymasis yra svarbus šuniukų ir suaugusių šunų elgsenos stabilumui, o ne tikslus chronologinis amžius.
Ed Bailey teigimu šis atradimas labai svarbus 6 savaičių mito atžvilgiu dėl to, kad statistiškai 95% naminių šunų, sulaukę šio amžiaus, vystymosi atžvilgiu yra tarp 5 ir 7 savaičių. Kitas svarbus atradimas J.P. Scott ir J. Fuller tyrimuose buvo hipotetinių socialinio vystymosi periodų ribų nustatymas. Žemiau nurodytas amžius yra vidurkis su mažiausia ir dižiausia reikšme, naudojamas norint pritaikyti šiuos periodus realybėje. Pavyzdžiui, vienas iš ženklų, žyminčių socializacijos periodo pradžią, yra atsakas į garsą ausų judinimu. Šio ženklo amžiaus vidurkis yra 19,5 dienos, kai 95% šuniukų šį ženklą demonstravo nuo 14,9 iki 24,1 dienos. Kitas ženklas yra dantų prasikalimas 20,8 dieną, kai 95% ribos yra nuo 15,0 iki 26,6 dienos. Tad pagal šiuos ženklus vidutinis socializacijos periodo pradžios amžius yra 21 diena, bet jis gali varijuoti nuo 15 iki 27 dienų.
J.P. Scott ir bendradarbiai išskyrė keturis svarbiausius socialinio vystymosi periodus: naujagimio (gimimas – 2 sav.), pereinamasis (2-3 sav.), socializacijos (3-12 sav.), paauglystės (12-32 sav.). Vyresni nei 32 savaičių šunys buvo laikomi lytiškai subrendusiais. E. Bailey prie šių periodų siūlo pridėti priešgimdyminį, kuris apima implantaciją ir patį gimdymą, bei emocinės brandos periodą, nuo 32 sav. iki 24 mėn. amžiaus.
Priešgimdyminio periodo metu besivystantis embrionas yra veikiamas visceralinių stimulų ir kalės hormonų. Vaistai, rentgeno spinduliai, chemikalai, ligos, parazitai ar prasta mityba - visi šie veiksniai, veikiantys būsimos motinos organizmą, gali būti pavojingi šuniukams, ypač pirmo trimestro metu. Stiprus stresas šuniukams paskutinio tirmestro metu dėl kalės karščiavimo, maisto trūkumo, kitų fiziologinių ir fizinių sąlygų, gali vėliau sukelti problemų, tokių kaip padidėjęs jautrumas, elgesio kraštutinumai ir sumažėjęs gebėjimas mokytis.
Pogimdyminio periodo metu šuniukai daugiausia maitinasi ir miega. Šiuo lakotarpiu jie įsidėmi motinos, jos spenių, lizdo ir brolių, seserų kvapus. Šiuo metu gerai išvystomi uoslės ir lytėjimo pojūčiai, tik jų pagalba šuniukai gauna informaciją apie išorinį pasaulį. Žmonių į rankas imami šuniukai patiria lengvą stresą, kuris padeda jiems fiziškai ir emociškai vystytis. Šuniukai, kurie pirmų dviejų savaičių metu buvo liečiami ir laikomi rankose, auga ir bręsta greičiau bei yra atsparesni ligoms. Jie yra stabilesni, geriau pakelia emocinį stresą, labiau domisi aplinka ir mokosi greičiau nei tie, kurie neturėjo kontakto su žmogumi.
Pereinamajame periode, trunkančiame nuo antrosios iki trečiosios savaitės, šuniukai ima naudotis likusiomis juslėmis - rega, klausa ir lytėjimu. Akys atsimerkia maždaug trečią savaitę, klausa atsiranda apytiksliai po 10 dienų, tuo pat metu, kai šuniukas pradeda vaikščioti ir tuštintis vienoje vietoje už lizdo ribų. Pereinamojo periodo pabaigoje prasideda socialinis bendravimas su motina ir broliais bei seserimis. Šiuo metu šuniukai neturi baimės pojūčio, tad didelis objektas, kaip pavyzdžiui virš jų pasilenkiantis žmogus, ar kasdienis namų triukšmas nesukelia baimės. Atvirkščiai, jie sukelia nebent trumpą susirūpinimą ir susidomėjimą, išreikštą lengvu nustebusiu krūptelėjimu ir žvilgsniu triukšmo pusėn.
Socializacijos periodas prasideda trijų savaičių amžiuje ir tęsiasi iki 14 sav. Šiuo laikotarpiu šuniukai išmoksta būti šunimis. Žaismingų peštynių, poravimosi, medžiojimo, grobio gaudymo ir saugojimo pagalba jie įgyja įgūdžius, reikalingus tolimesniame gyvenime. Jie išmoksta dominavimo ir paklusnumo “kalbą”. Taip pat jie išmoksta bendrauti ir užmegzti ryšį su žmonėmis.
Paprastai šunų elgsenos tyrinėtojai teigia, kad pirma vyksta socializacija su šunimis, nuo 3 iki 6 sav., ir tik tada su žmonėmis, nuo 6 iki 14 sav. Realybėje šie socializacijos periodai beveik pilnai sutampa. Socializacija tarp šunų arba pirminė socializaciją, kaip ją vadina straipsnio autorius, prasideda vėlyvoje apvaisinimo stadijoje ir tęsiasi viso paauglystės periodo metu iki brandos pradžios. Socializacija su žmonėmis, arba antrinė socializacija, kaip ją vadina straipsnio autorius, prasideda nuo esminių asociacijų susiformavimo iš karto po gimimo, kai šuniukas imamas į rankas, iki 6 ar 7 sav., prieš prasidedant baimingų reakcijų sustiprėjimui. Jei iki to laiko socializacija su žmonėmis nepradėta, vargu ar ji pavyks kada nors vėliau.
Antroji socializacijos periodo pusė pasižymi baimingų reakcijų atsiradimu 5 sav. amžiuje, staigiu sustiprėjimu 7 sav. iki piko 9 sav. ir išsilyginimu 10 savaitę iki tokio lygio, koks lieka visą šuns gyvenimą. Paprastai viskas, kas nesocializuoto šuniuko susiejama su baime nuo 7 iki 9 savaitės, išlieka baimės stimulu likusiam gyvenimui, nebent tai pakeičiama sisteminio jautrumo mažinimo pagalba. Neigiamų stimulų, patiriamų pirmą kartą šio periodo metu, baimė gali lemti suaugusio šuns elgesio kraštutinumus, netipišką bailumą, problemas auklėjant ar nesocialų elgesį.
Paauglystės fazė yra nuo 3 iki 8 mėn., tai metas, kai socializacijos periodu įgyta patirtis užtvirtinama arba koreguojama, jei tam yra reikalas. Vyresnis nei 8 mėn. šuo laikomas ir ima elgtis kaip suaugęs - patinai ima kelti koją, žymėdami teritoriją, tampa labiau dominuojantys ir agresyvūs, kalės patiria pirmąją rują. Šiuo periodu šuo bandys rodyti viršenybę, jei jis yra genetiškai dominuojantis arba bus ypatingai nuolankus, jei yra genetiškai baikštus ar nuolankus. Nuo šio periodo pradžios iki 18-24 mėn amžiaus šuo prilyginamas paaugliui ir susiduria su tokio paties pobūdžio tapatybės krizėmis.
E. Bailey pabrėžia, kad nurodyti amžiaus periodai yra didelių imčių vidurkiai su standartinėmis paklaidomis ir jų nederėtų laikyti absoliučiais.  
Svarbiausias periodas šuniuko pirkėjui yra trečiasis - socializacijos. Pasak straipsnio autoriaus, būtent šiam periodui daugiausiai dėmesio skyrė tyrimo darbo grupė. Jų atradimai pademonstravo, kad socializacija su šunimis, mama ir broliais, seserimis prasideda 3 sav., pasiekia piką 7 sav., bet tęsiasi dar kelis mėnesius. Šio periodo pradžią žymi akių atsimerkimas ir akivaizdi reakcija į stipresnius garsus.
Palankumo žmonėms periodas prasideda 5 sav. amžiaus, kai šuniukai tampa judresni, pasiekia piką 8 sav., bet tęsiasi dar 5 ar 6 savaites. Kriterijai, naudoti norint nustatyti šio periodo ribas buvo: mažiausia baimė ir daugiausia prisiartinimų 5 sav. amžiuje (pradžia), o didžiausia baimė ir mažiausiai prisiartinimų, galiausiai virtusių visišku nesiartinimu, 14 sav. amžiuje buvo laikoma pabaiga. Tyrėjai nurodė, kad socializacija su žmonėmis galėtų prasidėti dar iki 5 sav., bet tada ribotas judrumas apsunkina galimybę prisiartinti prie žmogaus. Taigi, potraukis ir palankumas žmonėms iš tiesų prasideda bent 2-3 savaitėmis anksčiau.
Krūpčiojimas išgirdus garsus, prasidėjęs 3 sav. amžiuje, stiprėja ir yra ankstyviausias baimingos reakcijos požymis 5 sav. Norint nustatyti aukščiau minėtas ribas šuniukai buvo paliekami motinų priežiūroje ir visiškai nekontaktavo su žmonėmis, kol nesulaukė tiriamo amžiaus. Tai reiškia, kad tie šuniukai, kurie parodė didžiausią baimę žmonėms 14 sav. amžiuje būtent tada pirmą kartą susidūrė su jais. Taip pat ir tie šuniukai, kurie būdami 5 sav. amžiaus daugiausiai artinosi prie žmonių, matė juos pirmą kartą. Kitos šuniukų grupės bendravo su žmonėmis įvairiais intervalais ir kiekiais, taip buvo nustatyta, kad socialinio prisirišimo prie žmogaus užmezgimui pakanka vos poros kartų per savaitę po 20 min praleisti su šuniukais nuo ketvirtos jų gyvenimo savaitės.
Tad iš kur tos mistiškosios 6 savaitės (kai kuriose užsienio valstybėse paplitęs 49 dienų mitas)? Visame šiame elgesio tyrime nėra niekur užsiminta apie tokio amžiaus išskirtinę svarbą. Ed Bailey nurodo, kad vienas požymis, kad 7 sav. gali būti pagrįstas vidurkis socializacijos proceso pradžiai, bet ne vienintelis ar optimaliausias amžius, buvo diagramoje, kurioje apibendrinti prisiartinimų ar vengimo rezultatai pagal amžių savaitėmis. Diagramoje atsispindi, kad prisiartinimų buvo mažai 2 ir 3 sav. amžiuje, staigiai šoktelėjo 5 sav., toliau palengva mažėjo iki beveik nė vieno prisiaritinimo 14 sav. amžiuje. Vengimo rezultatai, prilyginti baimingo atsako vystymuisi, - nė vieno 3-5 sav. amžiuje, staigiai šokteli 7 sav. ir pasiekė maksimumą 10 sav. amžiuje. Tiesės, atspindinčios retėjančius prisiartinimus ir dažnėjančius vengimus, susikerta 7 savaitėje.
Iš šių rezultatų knygos autoriai padarė išvadą, kad intensyviausiai socializacija vyksta 6-8 sav. amžuje. Tačiau šuniukai, dalyvavę šiame tyrime, nebuvo susidūrę su žmonėmis iki tyrimo dienos ir kiekviena šunų grupė buvo tirta tik vieną kartą. Tai nurodo tik nekontaktavimo su žmogumi, kaip tai vyksta gamtoje su laukiniais šuniniais, įtaką socialumui. Remdamasis šio tyrimo rezultatais J.P. Scott pasiūlė dvi taisykles. Pirmoji skelbia, kad idealus laikas užmegzti artimą socialinį ryšį tarp šuniuko ir žmogaus yra 6-8 savaičių amžiuje. Tai yra optimalus laikas pašalinti šuniuką iš lizdo ir pradėti jį mokyti tapti namų augintiniu. Jei tai padaroma anksčiau, šuniukas praranda galimybę užmegzti socialinius santykius su kitais šunimis, bet tampa labai prisirišęs prie žmonių. Kitas kraštutinumas, kai susidūrimas su žmonėmis atidedamas iki 12 sav. ar vėlesnio amžiaus, lems šuniuko gerus santykius su šunimis, bet jis bus baukštus ir nepasitikės žmonėmis.
Antroji taisyklė skelbia, kad šuniukai iki 3-4 mėn. amžiaus turėtų susidurti bent su panašiomis aplinkybėmis, kuriose jie gyvens, kai bus suaugę. Jaunas 8-12 sav. šuniukas yra lengvai formuojamas ir prisitaikantis, tad tai yra tinkamiausias laikas sukurti pagrindus būsimam gyvenimui.
Sakykime, kad veisėjas išmano savo veislę ir jam rūpi jo išveisti šuniukai, tad jis juos kalbina, glosto, laiko rankose, supažindina su garsais, keistomis situacijomis, neįprastais paviršiais ir leidžia jiems laisvai bendrauti su mama ir visa vada - tada J.P. Scott pirmoji taisyklė negalioja. Šuniukai kontaktuos su žmonėmis, greičiausiai kiekvieną dieną nuo gimimo, tad 6 ar 7 savaitės nebūtinai yra geriausias laikas pasiimti šuniuką.
Ed Bailey teigimu, vienas iš tokio žingsnio minusų yra ypatingai padažnėjusios baimingos reakcijos, kaip nepažįstamų žmonių vengimas ir baimė naujose ar keistose situacijose. Vos pastebima baimė 5 sav. amžiuje labiausiai sustiprėja 7 sav. Staigus šuniuko atskyrimas nuo mamos ir vados, vienintelės saugios aplinkos, kurią šuniukas pažįsta, yra labiausiai traumuojanti patirtis trumpame jo gyvenime. 6-7 sav. šuniuko apgyvendinimas visiškai naujoje aplinkoje sustiprina ir taip greitai stiprėjančią baimę. Paliekant šuniuką toje pačioje situacijoje, kurią jis sieja su baimės nebuvimu pirmomis 3-6 savaitėmis, t.y., ta pati vieta, ta pati mama, tie patys broliai ir seserys bei tas pats veisėjas, padės ramiau pergyventi sunkųjį periodą. Dar vienas, nors ir laikinas, faktorius, prisidedantis prie staigaus baimės padidėjimo, yra atjunkymas. Šis procesas traumuoja šuniuką taip pat, kaip ir jo pašalinimas iš pažįstamos saugios aplinkos.
Kitas straipsnio autoriaus nurodytas, bet mažiau aprašytas trūkumas yra tai, kad socializacija su šunimis nepasibaigia 7 savaičių amžiuje. Šių socialinių santykių užmezgimas ir tobulinimas tęsis dar kelias savaites ar net mėnesius. Žinoma, šuo išgyventi be to, bet turės daugiau socialinės patirties, jei galės dar 3 savaites pabūti su mama ir likusiais mažyliais. Šis periodas turi įtakos ir suaugusiųjų tiek patinų, tiek kalių lytiniam elgesiui. Individualios bendradarbiavimo ar konkuravimo šuniuko savybės vystosi 9 ir 10 sav. metu, tad lengviau išsirinkti norimo temperamento tipo šuniuką, kai jam yra 10 sav., o ne 6 ar 7.
Tad kada dr. Ed Bailey siūlo pasibelsti į veisėjo duris ir pasiimti šuniuką? Visų pirma, tai priklauso nuo veisėjo ir to, kaip jis elgiasi ir prižiūri kalę su šuniukais. Jei tai šuniukų “gaminimo ferma”, kur šuniukai negauna arba gauna labai mažai dėmesio iš žmogaus nuo pat gimimo, šuniuką derėtų iš ten gelbėti ne vėliau, nei 6 savaičių amžiaus. Kiekviena uždelsta diena reiškia, kad padidėja tikimybė, kad jis kentės dėl kontakto su žmogumi stygiaus. Šunį, priklausomai nuo paveldėto temperamento bei veislės, bus neįmanoma ar labai sunku auklėti ir dresuoti, jis gali kąsti iš baimės, tikrai vengs žmonių ir iš esmės elgsis kaip laukinis šuninių šeimos atstovas, jei bus paliktas lizde pirmąsias 12 savaičių be bendravimo su žmogumi.
Jei tai garbingas veisėjas, bent šiek tiek nusimantis apie šunų elgseną, šuniukus augina aplinkoje, kur nuolat praeina žmonės, 6 ar 7 savaitės yra per anksti. Optimalus laikas šuniukui palikti lizdą, pasak autoriaus, yra 10 savaičių, kai jis geriausiai prie visko prisitaiko.
Ar veisėjai sutiks laukti iki dešimtos savaitės? Kai kurie sutiks, iš tiesų, kai kurie patys primygtinai siūlo tai, nors taip gali prarasti pirkėjus. Kiti norės parduoti šuniukus kaip galima anksčiau. Išlaidos maistui, priežiūrai, patalpų atnaujinimui, neminint nervinimosi, eksponentiškai didėja šuniukams augant. Pelnas, kuris galėjo būti gautas šeštą ar septintą savaitę, nenumaldomai tirpsta per tas tris savaites.
Pasak straipsnio autoriaus, veisėjai, kurie palaukia, gali drąsiau suteikti garantijas ir turi labiau patenkintus klientus. Šunys, kuriuos jie atiduos, bus labiau pasiruošę jų laukiančiam gyvenimui. Jie neinkš pirmąją naktį naujuose namuose, neprireiks nei šiltų butelių, nei tiksinčių laikrodžių. Jie bus pasirengę socialiai, fiziškai ir fiziologiškai jų laukiantiems pokyčiams, persikėlimui, naujiems žmonėms.

Straipsnio komentarai:

Dar nėra komentarų

 Paskutinės temos
Noriu žirgo :)
Moderatorius. Jo teisės.
Alergija ir naminiai augintiniai
Šunų maistas
SOS
Šinšila
Banguotosios Papūgėlės
Banguotųjų papūgelių porelės
Burundukas
Ieškau burunduko
"Skudurinės lėlės"
Pakeleivis:)

 Apklausa
Ar taksai geri šunys?
 
Geri.
Blogi.
Taksas ne šuo, o asmenybė.
 


 Gėriai
Šis gyvis dovanojamas: Dovanojami gyvunai
Išgelbėk jį!
Reklamos turinys nekontroliuojamas:
Hey.lt - Interneto reitingai
.

 Oekaki ir Co.

 Draugai
Baneris

 

Some horses are so polite that when they come to a fence, they stop and let the rider go over first.
(Kai kurie arkliai - labai mandagūs. Pribėgę prie kliūties jie sustoja, kad raitelis galėtų peršokti pirmas)

Nežinomas

 
©2006 Savel.